Select Page

Letošnje Umetnije, svečano prireditev, na kateri podelimo priznanja za kulturno-umetniško ustvarjanje, sta letos vodila Ana Iršič in Oskar Kaljun, poezijo in prozo pa so brale Eva Unterlehner, Lori Zafošnik, Erika Adam in Larisa Mesarič, pri dramskem vložku je sodelovala še Eva Krošel. Dogajanje na odru je popestril šolski bend, v katerem so še zadnjič (tik pred maturo) nastopili Liza, Aneja, Nik in Luka iz šolskega benda Recess.

In kdo so po mnenju žirije, ki so jo sestavljali naši profesorji, letošnji nagrajenci?

 

 PROZA IN DRAMATIKA

Žirijo je letos najbolj prepričala kratka zgodba z naslovom Življenje majhnih in nepomembnih ljudi, ki jo je napisala Iris Motaln iz 4. b. Je zgodba, v kateri se obup preliva v upanje, depresivni večeri pa v nova, svetla jutra. S svojimi kontrasti nas spretno vodi v nov dan, ki prinaša nov zagon in svežo energijo.

Drugo mesto pripada Blažu Brumcu iz 2. č, saj je na natečaj poslal kar tri kratke zgodbe, s katerimi je sodeloval na natečajih, ena od teh je objavljena tudi v zborniku bistriške knjižnice. Poslal pa nam je celo eno dramsko besedilo z naslovom Moderna Romeo in Julija, ki obsega kar 31 strani. Voditelja sta nas presenetila in pod fotografijo znamenitega balkona iz Verone prepričljivo zaigrala odlomek iz Blaževe drame.

Tretje mesto pa si letos delijo Kaja Vidmar iz 4. b ter Tjaša Blažič in Sergeja Vogrinec iz 3. b. Kaja in Sergeja sta s svojima zgodbama sodelovali tudi na natečaju bistriške knjižnice in njuni zgodbi sta objavljeni v zborniku.

 

POEZIJA

Prvo mesto je tudi na tem področju dosegla Iris Motaln iz 4. b. Iris je svoje pesmi vsako leto pošiljala na Umetnije in sodelovala na mnogih literarnih natečajih. Za svoje pisanje je bila tudi večkrat nagrajena. V štirih pesmih, ki jih je na natečaj poslala letos, pa je žirija opazila rast, napredek, večjo zrelost. V njih Iris zastavlja temeljna vprašanja o življenju in svetu ter odnosih med ljudmi, v katerem občuti ujetost v času in prostoru, a je hkrati drzna in se zaveda, da pasivnost ni najustreznejša drža.

Drugo mesto je pripadlo Aniki Sever iz 1. a, ki je pesem Stopinje prevedla iz emojščine in z njo sodelovala tudi na natečaju Ko te napiše knjiga v okviru mariborskih dnevov knjige.

Na tretjem mestu pa kraljujejo haikuji. Aneja Lončarič iz 4. b je že drugo leto zapored napisala najboljše haikuje v španščini in v Cankarjevem domu prejela nagrado, njeni haikuji pa so objavljeni tudi v zborniku.

No me dió un golpe

pero lo he sentido

mil veces.

 

Los sueños  son las respuestas

que no nos atrevemos

a dar.

 

Me estoy ahogando

en la imposibilidad

de mis deseos.

 

Me enamoré

de las versiones de ti   …

que no existen.

 

Gimnazijci iz prvih letnikov pa so na natečaj poslali kar 159 haikujev. Izaja, Zarja, Tevž, Gašper in Urban iz 1. b so to leto napisali haikuje, ki so žirijo najbolj navdušili.

 

Življenja korak

za vsakega ni enak.

Potuj, raziskuj.

 

Imela bi svet,

v katerem je ocean,

brez človeških ran.

 

Neskončnost časa

nam trenutke odnaša.

Minljivost ljudi.

(Izaja Potočnik Smogavec)

 

Dijakinje in dijaki četrtih letnikov pa so pri pouku slovenščine ustvarili barvite, zelo izvirne družbenokritične konse. Še posebej čestitamo naslednjim avtorjem: Gašper Koklič, Nejla Perenda, Ines Krček, Kaja Dolenc, Živa Mlakar in Žiga Pipenbaher, ki je svoje avtrostvo razkril šele na prireditvi.

Na natečaj je letos prispelo tudi veliko ljubezenskih pesmi. Najboljše so napisali Anže Žnidarko iz 3. b, Zarja Robar iz 1. b, Taja Leskovar iz 2. a, Ema Pogorevc iz 2. a, Lori Zafošnik in Larisa Mesarič iz 2. b.

 

 

LIKOVNO PODROČJE

Tretje mesto si letos delita dijakinji Klara Jevšinek iz 3. č in Erika Adam iz 2. b.

Drugo mesto pripada Maši Štante iz 1. č z odlično, drzno in zanimivo naslikanim levom. Drugo mesto z Mašo deli še Luka Urban Kitek iz 4. b s tremi slikami na platna večjih formatov. Za slikarje začetnike obvladovanje kompozicije na večjih formatih ni lahko, a je Luki to dobro uspelo. Dobro je upodobil proporce človeške figure in na portretu, pri sliki pokrajine pa je ustvaril zelo lepo barvno harmonijo.

Malo po roku pa je svoje slike na natečaj poslala še Nina Brence iz 4. b in zasedla prvo mesto. Profesor Dragič je pohvalil vse njene izredno kakovostno izdelane realistične risbe z vsemi detajli in dovršenim senčenjem.

LUTKOVNA USTVARJALNOST

Za ustvarjalnost moramo čestitati tudi LUTKOVNEMU KROŽNIKU SŠSB za predstavo Antigona, s katero so se uvrstili na Vizije. Pri njej sodelujejo: Brin Gregorič iz 1. a, Nuša Hojnik iz 1. b in Marja Bučar iz 1. a.

           

FOTOGRAFIJA

PRVO MESTO: Vita Bratkovič iz 3. a. Vita zna s fotoaparatom ujeti izvirne trenutke v svoji okolici. Sodelovala je v številnih fotografskih natečajih, s svojimi fotografijami je opremila tudi zbornik bistriške knjižnice Ljubim, torej sem. Že drugič zapored pa se ji je uspelo uvrstiti med najboljših deset na Fotovizijah, kjer je dosegla prvo mesto v državi!

Drugo mesto letos pripada Arneju Gabrijanu iz 4. b, ki je na natečaj poslal ogromno odličnih fotografij. Fascinira ga narava, tema – zgodnja jutra in večeri, nevihte, narava in avtomobili.

Na tretjem mestu sta Lori Zafošnik iz 2. b in Vita Robar iz 3. b. Lori je naredila zelo dobro fotografijo prisrčnega vrabca, ki je videti, kot da ji je poziral. Vita pa je ustvarila svojo vodno kompozicijo, v kateri je ujela padec kaplje v vodo in njen odboj v obliki krone.

 

PODROČJE OBLIKOVANJA

Na četrtem mestu je odpirač. Ja, prav ste prebrali. Ampak to je poseben odpirač. Ta odpirač za steklenice je izdelan iz aluminija s postopkom litja v peščeno mešanico v naši metalurški delavnici. Izdelali so ga: Jure Kukovič, Žiga Jug, Maksimiljan Jevšinek, Gregor Fideršek, Žiga Javornik, Vid Ačko in Lucija Globovnik iz 3. c.

 

Na tretjem mestu sta dva logotipa, ki sta nastala v okviru mednarodne izmenjave s prijatelji iz Španije. Oba bosta na prihodnji izmenjavi našla prostor na majicah, ki jih bomo nosili, ko bomo šli naslednjič v Španijo. Avtorji prvega so: Miha Mavsar, Jernej Kosajnč, Pia Tarkuš in Špela Dokič iz 3. b, avtorji drugega logotipa pa so Jaka Zorko, Alja Šega in Maja Zupančič iz prvega letnika gimnazije.

 

Na drugem mestu pa je Vita Bratkovič iz 3. a, ki je oblikovala logotip za program ekonomski tehnik, ki ga ekonomisti že ponosno nosijo na svojih črnih majicah.

 

Na prvem mestu pa je dizajnerska obleka, ki jo je v celoti oblikovala, nakupila material in jo sama zašila Kaja Vidmar iz 4. b. Ta originalna večerna obleka pa ni obvisela v omari, ampak jo je Kaja nosila na svojem maturantskem plesu!

 

FILMSKA DEJAVNOST

Filmska dejavnost na naši šoli ima dolgo tradicijo. Letos sta v okviru ITS Umetnost nastala dva kratka filma, za katera so že prejeli tri nagrade: tretje mesto na festivalu FOMB v Mariboru in dve srebrni na državnem filmskem tekmovanju Slovenščina ima dolg jezik.

Film Nočna mora so ustvarile Špela Črešnar, Eva Unterlehner, Katarina Pučnik, Ema Pogorevc, Ela Brezovšek, Taja Leskovar, Eneja Šoster in soigralec ter krivec za nočno moro Miha Bučar iz 4. b. Mamo in prijateljico pa sta prepričljivo odirali profesorici Tanja Dabanovič in Pika Smogavec.

Drugi film pa ima naslov Zaprte oči, odprta usta in v njem so svoje vloge odlično odigrali tudi naši profesorji, svoje obraze pa so posodile še drug dijakinje in profesorice ter celo kuharica Milena! Film smo ustvarile so ga Larisa Mesarič, Lori Zafošnik, Erika Adam, Zarja Juhart, Eva Lah, Neli Sevšek in Hana Hren.

Oba filma smo si ogledali in požela sta glasen aplavz.

Na koncu smo na oder povabili še gospo ravnateljico, ki ustvarjalnost na naši šoli vsako leto znova vztrajno podpira!

 

Maja Kodrič Crnjakovič

Avtor fotografij: Vasja Eigner

 

Dostopnost