Select Page

Mladi v akciji

Na Srednji šoli Slovenska Bistrica smo dobili mednarodni projekt K1 – Mladinske izmenjave. Naši partnerji so dijaki srednje šole Colegiul Tehnic de Transporturi Auto  iz Romunije in dijaki Hemijsko-prehrambene tehnoloske skole iz Srbije. Tema našega skupnega projekta je Mladi, recimo DA zdravju! Cilj naše izmenjave bo ozavestiti mlade o pomenu zdravega življenjskega sloga, zlasti o redni telesni aktivnosti, zdravi prehrani, skrbi za zdravje, ki je ena od osnovnih potreb in za večino ljudi najvišja vrednota v življenju. V projektu bomo izvedli tri izmenjave; in sicer:

Prva izmenjava bo potekala v mesecu aprilu, kjer se bomo srečali in ustvarjali v Romuniji. Pogledali bomo romunske šolske jedilnike in razpravljali o zdravem in nezdravem jedilniku.

Druga izmenjava bo potekala v mesecu septembru v Srbiji, kjer bodo dijaki  pripravljali jedilnik, ki je obogaten z vitamini in minerali.

Tretja izmenjava bo potekala v mesecu decembru. V Sloveniji, natančneje na Srednji šoli Slovenski Bistrica, pa se bodo dijaki osredotočili na gibanje kot eden izmed dejavnikov, s katerim je pogojeno zdravo življenje mladih. Pri nas se bo konec leta 2019 projekt izmenjave tudi zaključil. V zaključnem delu bodo dijaki pripravili brošure o zdravi prehrani v treh jezikih.

To je le nekaj začetnih utrinkov novega projekta Erazmus+ K1.

Simona Luetić, koordinatorica projekta Erazmus+ K1, Mladinske izmenjave

Predstavitev mednarodnega projekta Erasmus+ Mladi v akciji na 15. Srečanju turističnih podmladkov »Tkanje prijateljstva z nitkami turizma«

Predstavitev mednarodnega projekta Erasmus+ Mladi v akciji na 15. Srečanju turističnih podmladkov »Tkanje prijateljstva z nitkami turizma«

Sodelujoči dijaki v mednarodnem projektu bodo aktivnosti projekta z naslovom Overcycling restoring the environment predstavili na Srečanju turističnih podmladkov občine Slovenska Bistrica.

15. Srečanje turističnih podmladkov bo potekalo v petek, 26. 5. 2023, od 10.30 dalje na Trgu svobode v Slovenski Bistrici. Na stojnici boste lahko spoznali, kaj vse so mladi počeli na naših mladinskih izmenjavah, ki so potekale v treh državah (Srbija, Slovenija in Romunija). Glavni cilji Erasmus+ projekta so naslednji:

– vprašanje trajnostnega razvoja,

– vprašanje podnebnih sprememb,

– vprašanja recikliranja in nadcikliranja,

– vprašanja ekološkega ravnanja z odpadki,

– vprašanje krožnega gospodarstva.

 

Vljudno vabljeni, da nas obiščete na stojnici.

Koordinatorica projekta
Simona Luetić

Mladinska izmenjava na Srednji šoli Slovenska Bistrica – Erasmus+ Mladi v akciji

Mladinska izmenjava na Srednji šoli Slovenska Bistrica – Erasmus+ Mladi v akciji

 

Za nami je druga mladinska izmenjava Erasmus+ Mladi v akciji pod naslovom Overcycling restoring the environment, ki je potekala med 19. 9. in 23. 9. 2022 na Srednji šoli Slovenska Bistrica. V projektu so sodelovali: LICEUL TEHNOLOGIC DE TRANSPORTURI AUTO, Baia Sprie, Romunija (partner), (Hemijsko-prehrambena tehnološka škola, Beograd, Srbija (partner) in Srednja šola Slovenska Bistrica kot koordinatorica projekta. Osnovni primarni cilj, ki ga želimo doseči v okviru projekta, je mlade ozavestiti o recikliranju, nadcikliranju, ekološkem ravnanju s surovinami in odpadnim materialom. S tem želimo vplivati na zmanjšanje števila odpadkov in posredno delno tudi na vremenske spremembe v Evropi. Hkrati želimo mladim s pomočjo nadcikliranih izdelkov omogočiti kotičke za sproščanje v šoli in okolici šole s tako imenovanim Hygge vzdušjem.

 Lotili smo se tudi nadcikliranja. Nadcikliranje je model ravnanja z odpadki, kjer je kvaliteta materiala na koncu boljša kot v trenutku, preden bi se izdelek zavrgel. Z nadcikliranjem, namesto z odmetom materiala v odpad, se porabi mnogo manj energije. Gre torej za predelavo že uporabljenih, odpadnih snovi v nove izdelke. Materiala ne zmeljemo, zlomimo, stalimo ipd. kot pri recikliranju, temveč mu dodamo novo vrednost z dodajanjem. Pogosto so taki izdelki tudi bolj modni in uporabni. Z nadcikliranjem smo želeli zmanjšati količino odpadkov, ki sicer zavzamejo dragocen prostor na odlagališčih, poleg tega pa želimo zmanjšati tudi porabo naravnih surovin, ki jih potrebujemo za izdelavo novih izdelkov. Pri tem prihranimo vodo in energijo.

V izmenjavi smo se posvetili:

  • trajnostnemu razvoju,
  • vprašanju podnebnih sprememb,
  • vprašanju recikliranja in nadcikliranja,
  • vprašanju ekološkega ravnanja z odpadki in
  •  vprašanju krožnega gospodarstva.

 

Aktivnosti smo začeli s spoznavnimi igram, sledil je ogled šole in lokalne skupnosti.

Na spletu lahko preberemo, da vsak Slovenec na leto zavrže 12 kilogramov oblačil. To skupaj pomeni 25.000 ton. Kako lahko to spremenimo? Oblačila lahko podarimo drugim ljudem, odnesemo organizacijam, ki zbirajo rabljena oblačila, lahko pa rabljena oblačila tudi predelamo. Oblačila, ki bi jih sicer zavrgli, smo nadciklirali tako, da smo jim dodali neko novo uporabno vrednost, novi način uporabe. Na delavnicah smo se poigrali z rabljenimi oblačili in jih spremenili v malo drugačna, še vedno uporabna oblačila.

Npr. majice smo s pomočjo rezanja in vozlanja spremenili v nakupovalno torbo, kavbojke v krila ipd. Srajcam smo odrezali rokave in obrobili manšete. Slednje smo sešili v majhen žepek oz. uporaben etui za drobne predmete. 

 

Delavnica – Risanje na majice

 

Skupina mladih je svoje spretnosti uporabila tudi pri pripravi »Hygge kotička« iz palet. »Hygge« je koncept bivanja, ki združuje občutke sproščenosti, udobja, čuječnost in uživanja v majhnih radostih.

Partnerje smo popeljali na ogled gradu in jim predstavili Center domače in umetnostne obrti, kjer so lahko spoznali glino in se preizkusili v oblikovanju. Center domače in umetnostne obrti je predstavila predsednica zadruge ga. Ljubica Zgonec Zorko. Sledile so delavnice, na katerih so se mladi lahko preizkusili v oblikovanju gline.

V tednu druženja smo partnerjem predstavili dve podjetji v lokalnem okolju; to sta podjetje Komunala, d. o. o. in Impol, d. d.

Da bi mladi nadgradili znanje zgodovine, smo jih popeljali po bistriškem gradu, kjer smo jih seznanili z zgodovinskimi dejstvi. Poleg ogleda gradu nas je pot vodila v Maribor, kjer smo si ogledali zgodovinske in kulturne znamenitosti in se sprehodili do Lenta.

Mlade smo peljali tudi v Center ponovne uporabe v Slovenske Konjice. Tam jih je sprejela ddr. Marinka Vovk, ki se z okoljem ukvarja že več kot 18 let. Vedno bolj je aktivna kot strokovna svetovalka v podjetjih, v katerih je ekologija primarna dejavnost.

 

Ogled Slovenskih Konjic

 

Mladinsko izmenjavo smo zaključili s prireditvijo in modno revijo, na kateri smo želeli mladim še enkrat pokazati, kaj vse smo v tednu našega druženja počeli.

Modna revija z recikliranimi oblačili             

 

Naše druženje se je v petek zaključilo z evalvacijo, s pomočjo katere smo pri mladih želeli dobiti informacijo o vtisih in pridobljenih kompetencah priložnostnega in neformalnega učenja. Naš namen je med drugim bil tudi ta, da mladi spoznajo nove kulture, navade in življenjske stile ter da na tak način krepijo vrednote solidarnosti, demokratičnosti in prijateljstva. Verjamem, da smo vse to tudi dosegli.

Takšni, kot bi morali biti ljudje med seboj, pa naj bi bili tudi v odnosu do našega okolja in Planeta. V svojem življenju smo mi tisti, ki smo glavni »akterji«. Mi imamo možnost izbrati resnico, dobroto in ljubezen.

 

Simona Luetić, koordinatorica projekta E+ Mladi v akciji in Vesna Sever, mentorica delavnic in modne revije

Fotografije: Simona Luetić, Ivana Manojlović, Vesna Sever

2. mladinska izmenjava – ERASMUS + Mladi v akciji

2. mladinska izmenjava – ERASMUS + Mladi v akciji

V času od 19. 9. do 23. 9. 2022 bo potekala druga mladinska izmenjava v okviru mednarodnega projekta. Obiskali nas bosta partnerici dveh srednjih šol, in sicer iz Srbije (Hemijsko-prehrambena tehnoloska skola, Beograd) in Romunije (LICEUL TEHNOLOGIC DE TRANSPORTURI AUTO, Baia Sprie). S partnerji bomo izvajali aktivnosti na skupno temo: Nadcikliram – okolje saniram.

Se že veselimo skupnega druženja.

Simona Luetić, koordinatorica

Spletno srečanje z Erasmus partnerji iz Srbije in Romunije

 

Sodelujoče šole: Srednja šola Slovenska Bistrica, Colegiul Tehnic de Transporturi Auto (Romunija) in Hemijsko-prehrambena tehnoloska skola (Srbija).

 Pričeli smo s pripravami na prvo mladinsko izmenjavo v okviru projekta Erasmus+ Mladi v akciji. V lepo romunsko mesto Baia Sprie, ki leži v okrožju Maramureș v severni Romuniji, bomo z dijaki odpotovali konec meseca maja, in sicer od 29. 5. do 2. 6. 2022. Odpotovali bomo v nedeljo v zgodnjih jutranjih urah in se vrnili v četrtek ponoči.

Mesto je bilo eno najpomembnejših rudarskih središč v severozahodni Romuniji.

Ker je tema našega mednarodnega projekta Overcycling ‒ restoring the environment, bodo aktivnosti na izmenjavi potekale na to temo.

Veselimo se obiska in sodelovanja s partnerji.

  

Koordinatorica projekta: Simona Luetić

Fotografija: Simona Luetić

Mladinska izmenjava Erazmus+ Mladi v akciji

Še malo pa se bo začela že naša tretja izmenjava v okviru mednarodnega projekta Erazmus+ Mladi v akciji. Tokrat se bo Srednja šola Slovenska Bistrica pojavila v vlogi gostitelja partnerjev iz Srbije in Romunije. S partnerji bomo preživeli teden dni skupnega druženja, in sicer od 16. 12. do 20. 12. 2019. Ker je tema projekta The young people, let’s say “YES!” to health, se bomo v Sloveniji posvetili gibanju kot enemu izmed temeljev zdravega življenjskega sloga.

Zavedati se moramo, da je za zdravje potrebna uravnotežena telesna dejavnost. Aktivnosti bodo usmerjene v raznoliko telesno dejavnost za ohranjanje in izboljšanje telesne pripravljenosti (npr. hitra hoja, smučanje, sankanje, igranje frizbija …).

O vseh podrobnosti izmenjave vas bomo sproti obveščali.

Simona Luetić in Tanja Dabanović

Erazmus+ Mladinska izmenjava – Srbija (23. 9.–27. 9. 2019)

Erazmus+ Mladinska izmenjava – Srbija (23. 9.–27. 9. 2019)

V zgodnjih jutranjih urah smo 23. 9. 2019 z vlakom odpravili proti Beogradu, kjer smo s partnerji iz Romunije in Srbije preživeli naslednje štiri dni. Naprej smo se odpravili do Zidanega Mosta, nato nas je pot vodila skozi Hrvaško in Srbijo do Beograda. Vožnjo smo si popestrili z igrami. Po 12-ih urah vožnje smo prispeli v Beograd. Namestili smo se v hotelu v Banovem brdu in konec večera preživeli ob večerji, klepetu in glasbi.

Poudarek naše izmenjave je bil na zdravi prehrani in gibanju, zato smo že prvi dan naredili čokoladne kroglice, ki smo jih imeli za sladico naslednji dan, izdelali pa smo tudi mila in napravili preizkuse, s katerimi smo ugotavljali vsebnost vitaminov v hrani. Že naslednji dan smo se peš odpravili do reke Save, kjer smo plezali po plezalni steni in streljali z lokom. Veslali smo tudi s kanuji in se naužili jesenskega sonca. Z avtobusom smo nato odšli v Stari Beograd, kjer smo pojedli čevapčiče in lepinjo. Obe jedi spadata k tipični srbski kulinariki.

Nato smo odšli na ogled mesta ter do glavnega trga in Kalemegdana, kjer smo opazovali sotočje Donave in Save ter prečudovit razgled na celotno mesto. Naslednji dan smo spekli kruh brez kvasa in mafine ter za kosilo pripravili pečeno zelenjavo. Obiskala nas je tudi lokalna televizija.

Raziskali smo različne alergije na živila in kaj lahko uživamo namesto njih, nato pa smo si pripravili še kavo mocha.

Zadnji dan smo opravili evalvacijo in se naučili zaplesati uzićko kolo. Ob 10. uri smo se odpravili z vlakom proti domu in po 12-ih urah vožnje prispeli v Slovensko Bistrico veliko bolj izčrpani, kot smo bili na začetku izmenjave.

Hana Brumec, 3. b

Druga mladinska izmenjava Erasmus+ K1 – Srbija

Bliža se naša druga izmenjava v okviru E+. Od 23. 9. 2019 do 27. 9. 2019 se bomo z našimi partnerji Hemijsko-prehrambeno tehnološko školo iz Beograda in Colegiul Tehnic de Transporturi Auto iz Romunije srečali v Srbiji.

Dijaki  bodo razpravljali o zdravem načinu življenja in zdravi prehrani, saj je tema projekta Young people, let’s say “YES!” to health.

Mentorici Simona Luetić in Tanja Dabanović

Mladi, recimo  da zdravju!

Mladi, recimo da zdravju!

Obujamo spomine naše prve mladinske izmenjave v mestu Baia Sprie v Romuniji in se hkrati veselimo našega drugega srečanja s partnerji od  23. 9. do  27. 9. 2019 v Beogradu v Srbiji.

Simona Luetić, koordinatorica projekta E+

Dostopnost