Select Page

ITS Umetnost in ITS Družboslovje v Ljubljani

V torek, 14. decembra, smo se dijakinje in dijaki s profesorji ITS mag. Marjanom Kampušem, Majo Kodrič Crnjakovič in Vasjem Eignerjem odpravili v Ljubljano.

Skupina družboslovcev je poleg Cukrarne obiskala Zavetišče za brezdomce Ljubljana, saj smo na naši šoli za brezdomce zbrali zimska moška oblačila in higienske potrebščine.

Umetniki pa smo si najprej ogledali prenovljeno Cukrarno. Med letoma 1828 do 1858 je bila v tej zgradbi največja sladkorna rafinerija v monarhiji. Žal pa jo je uničil požar. V stavbo so se konec 19. stoletja vselili manj premožni Ljubljančani. Med tistimi, ki so v Cukrarni poiskali novo bivališče, sta bila tudi pesnika Dragotin Kette in Josip Murn, tam so se srečevali – ali krajši čas celo bivali – tudi njuni prijatelji Ivan Cankar, Oton Župančič in drugi. Murn in Kette sta v Cukrarni tudi umrla. V osemdesetih letih 20. stoletja je Cukrarna začela veljati za ljubljansko sramoto, saj je stavba zelo propadala.

Leta 2009 so začeli s prenovo Cukrarne in z odprtjem prenovljene Cukrarne septembra 2021 je slovenska prestolnica dobila nov prostor za predstavitve sodobne umetnosti.

Prenovljena Cukrarna ima kar 366 oken. V vsakem izmed 366 oken je svetilka, ki jo lahko krmilijo po barvi, času in intenzivnosti. Skozi okna se tako dvigujejo ognjeni zublji – ne kot nekaj negativnega, ampak kot kreativno žarenje.

 V Centru sodobne umetnosti smo si ogledali tudi razstavo Picassovih knjižnih ilustracij. Izvedeli smo, da so oktobra Španci praznovali 140. obletnico Picassovega rojstva in da je najdražja slika na svetu ravno Picassova, vredna vrtoglavih 180 milijonov evrov. Pablo Picasso je ustvaril 20.000 slik, risb in skulptur in je začetnik kubizma.

Če si bomo želeli ogledati tudi tista bolj znana Picassova dela, pa bomo morali v muzej Reina Sofia v Madrid ali v muzej v Malagi, v Španiji.

Ko se je v Ljubljani stemnilo, pa je bil čas še za sprehod po lepo okrašenem središču Ljubljane.

 

Dijakinje in dijaki ITS Umetnost

Fotografije: Zala Meglič, Klara Jevšinek
Dostopnost