Mednarodni projekt Erasmus + KA 102
Naša šola je v tem šolskem letu 2021/22, že petič zapored, vključena v programe evropskega sodelovanja Erasmus +, na področju izobraževanja in usposabljanja mladih, ki podpirajo mobilnost posameznikov ter mednarodna partnerstva z različnimi institucijami, z namenom strokovnega in osebnega razvoja posameznikov, krepitve kakovosti izobraževanja ter sodelovanje s širšim okoljem, vključno z gospodarstvom.
Poleg učne mobilnosti, program spodbuja mednarodna strateška partnerstva, ki prispevajo k dvigu kakovosti poklicnega izobraževanja, nadgradnji kompetenc in veščin vseh udeležencev ter odprtosti institucij.
V okviru mednarodnega projekta Erasmus+ KA 102, so tudi letos dijaki tretji letniki, programa ekonomski in metalurški tehnik, opravljali tritedensko delovno prakso v portugalskem mestu Braga.
Nova znanja in delovne izkušnje v medkulturnem sobivanju bodo uporabili na svoji nadaljnji karierni poti, bogate izkušnje pa bodo prispevale k večji motivaciji, samozavesti, odgovornosti, uspešnejšemu komuniciranju ter osebnostnemu in strokovnemu razvoju vsakega posameznika. Izboljšano znanje tujih jezikov je ključno, tako pri bodočem zaposlovanju dijakov, kakor tudi pri nadaljevanju njihovega študija.
Koordinatorica projekta:
Barbara Korošec, prof.
Delovna praksa dijakinj in dijakov Erasmus+ na Portugalskem
Dijaki programov ekonomski in metalurški tehnik smo kljub negotovim časom epidemije tudi letošnje šolsko leto, in sicer septembra 2021, opravljali tritedensko delovno prakso v severnem portugalskem mestu Braga. Enaindvajset radovednih, nekoliko prestrašenih avanturistov se nas je v spremstvu dveh profesorjev odpeljalo na letališče, od koder smo poleteli do mesta Porto. Nekateri smo prvič sedeli v letalu in tako doživeli vznemirljivo izkušnjo vzleta in pristanka, kar smo pospremili z vzkliki in aplavzi.
Prakso smo opravljali pet delovnih dni v tednu, ob koncih tedna pa smo odkrivali številne znamenitosti prelepe Portugalske.
Mesto Braga je eno izmed najstarejših portugalskih mest – zelo slikovito in bogato s številnimi katedralami ter raznimi zgodovinskimi znamenitostmi. V času bivanja v mestu smo vsak dan okušali kulinarične dobrote, uživali v cvetočih parkih in obiskovali pisane, živahne ulice, polne manjših trgovin in kavarn.
Prvi vikend smo obiskali Bom Jesus do Monte in Santuario de Sameiro.
Bom Jesus do Monte
Najbolj obiskana turistična atrakcija mesta visoko na vrhu hriba na vzhodu. Stopnišče, ki se dviga več kot 100 metrov in ima 640 stopnic, ter številne kapelice s prikazom poti Jezusovega trpljenja.
Santuario do Sameiro
Drugo največje središče pobožnosti do Marije na Portugalskem, kjer stoji mogočna cerkev z razgledom na celotno mesto Braga.
Porto
Drugi konec tedna smo odšli v Porto, v drugo največje portugalsko mesto. Leži na severu države ob izlivu reke Douro v Atlantski ocean. Mesto Porto ima zraven sladkih in aromatičnih vin še mnogo kulturnih znamenitosti. Nepozabna je bila vožnja z ladjico po zalivu, kjer se odpre pogled na pisane fasade tradicionalnih stavb, ki se dvigajo v strma pobočja mesta. Porto obdajajo desetine mostov s čudovitimi oboki, ki povezujejo staro pristaniško mesto z dolgim zalivom reke. Imeli smo priložnost okušanja najboljših sort tradicionalnega vina Portovec.
V nedeljo smo si ogledali cerkev Miradouro da Penha, iz katere je prečudovit razgled nad mestom Pehna.
Lizbona
Zadnji vikend smo preživeli v glavnem mestu Portugalske, v Lizboni. Spoznali smo eno najstarejših svetovnih prestolnic, ki že od nekdaj velja za najpomembnejše pristanišče in že od davnih časov predstavlja vrata Evrope na vse konce sveta.
Fatima
Kasneje isti dan smo obiskali največje krščansko svetišče, Fatimo. Marijansko svetišče v Fatimi (portugalsko: Santuário de Fátima) je znano tudi kot svetišče Matere Božje Fatimske. Le-tega sestavlja vrsta katoliških verskih zgradb v Cova da Iria v župniji Fátima in občini Ourém na Portugalskem. Osupnile so nas zanimive zgodbe Device Marije, ki se je pastirčkom prikazala v letu 1917 prav v tem kraju.
Slovenija in Portugalska sta kulturno približno tako različni kot sta oddaljeni na zemljevidu. Portugalci imajo 9-urni delovnik (z eno uro časa za kosilo in počitek). Delajo torej za odtenek več, no, na delovnem mestu preživijo skoraj ves dan.
Med tednom smo v parih ali pa tudi trije dijaki skupaj delali v različnih podjetjih. Pridobivali smo poklicne izkušnje in znanje ter spoznavali portugalsko kulturo, ki se precej razlikuje od naše. Med praktičnim usposabljanjem nam je uspelo vzpostaviti nova poznanstva in jih tudi ohraniti.
Delovna praksa
Erasmus+ izmenjava je dobra izkušnja, zato bi jo priporočile vsakomur, ki rad potuje, spoznava nove ljudi, tuje jezike in kulturo.
Zapisale: Ana Markež, Maša Dobranič, Ema Aurednik in Hana Žel, 3. č
Fotografije: Dijakinje in dijaki 3. c in 3. č