Select Page
Ogled filma Razredni sovražnik in virtualno srečanje z režiserjem Rokom Bičkom

Ogled filma Razredni sovražnik in virtualno srečanje z režiserjem Rokom Bičkom

V četrtek, 14. januarja 2021, smo si člani ITS Umetnost ogledali film Razredni sovražnik, nato pa smo prisluhnili še pogovoru z režiserjem filma Rokom Bičkom. Ogled filma je organiziral Mestni kino Ptuj.

 

Film temelji na resničnih dogodkih, ki so se dogajali na Gimnaziji Novo mesto, ki jo je obiskoval tudi režiser. Seznani nas z razredom maturantov, ki se proti koncu zadnjega leta na šoli srečajo z velikimi spremembami. Dobijo namreč novega razrednika, ki uvede strogo disciplino, zato ga takoj označijo za nacista. Kmalu jih pretrese še novica o sošolkinem samomoru, za katerega okrivijo novega profesorja in celoten šolski sistem. Dijaki postanejo zelo uporniški in s tem še dodatno načnejo oslabljene temelje šolskega sistema. Film se vendarle konča s spravljivim in poučnim govorom novega razrednika, od katerega lahko vsakdo izmed nas kaj odnese. Po ogledu filma smo vsi dijaki drugega in tretjega letnika ITS Umetnost napisali tudi poglobljeno oceno filma.

V kasnejšem pogovoru z režiserjem smo spoznali njegov pogled na slovensko filmsko industrijo, predstavil pa nam je tudi resnično zgodbo, iz katere je jemal navdih za svoj film. Priznal je, da ga je uspeh, ki ga je film doživel, zelo presenetil, saj je prejel mnoge, tudi mednarodne nagrade. Tudi mi smo bili nad kakovostjo filma prijetno presenečeni, zato menimo, da je vsekakor vreden ogleda, in razmišljamo, da bi dve najbolje napisani oceni poslali tudi režiserju.

 

Lucija Lučka Durič in Lana Prosenak, 3. a

 

V tednu pisanja z roko iščemo najlepše zapiske

V tednu pisanja z roko iščemo najlepše zapiske

Ta teden je TEDEN PISANJA Z ROKO, osrednji letni dogodek, ki je namenjen ozaveščanju o pomenu pisanja z roko.

Na spletni strani društva Radi pišemo z roko smo prebrali:

»Letos se še posebej dobro zavedamo, da je postalo tipkanje dominanten način pisanja tako pri mlajših kot pri starejših. Izobraževanja na daljavo brez računalnika in drugih digitalnih medijev ne bi bilo mogoče organizirati. Tudi na delovnih mestih izginja pisanje z roko. A prav to spoznanje nas opozarja, da je treba prepoznavati in izkoriščati prednosti obojega. Pisanje z roko ohranja v pisanju človeške, ne le strojne sledi. Nihče nima take pisave kot vi.«

Teden pisanja z roko poteka že  šesto leto zapored v organizaciji Društva Radi pišemo z roko in ob podpori Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, Zavoda za šolstvo RS ter nekaterih slovenskih podjetij. Letos v projektu sodeluje več kot 200 osnovnih in srednjih šol, domov za starejše, ljudskih univerz in knjižnic.

Pisanje z roko je povezano z našim živčnim in mišičnim sistemom. Strokovnjaki ugotavljajo, da naši možgani bolj kompleksno delujejo pri pisanju z roko kot pri pisanju s tipkovnico. Informacija, ki jo napišemo z roko, se v spominu zadrži dlje časa. Pri pisanju z roko se nam utrne več idej, ohranjamo dolgotrajnejšo pozornost in tako vzdržujemo možgane v dobri formi.

V ekipi ITS UMETNOST smo se odločili, da bomo poiskali najlepše zapiske dijakinj in dijakov naše šole, ki so seveda nastali v času šolanja na daljavo.

 Fotografirajte eno stran iz svojega zvezka (za kateri koli predmet) in ga pošljite na naslov anmu128@sssb.si. Nagrada bo sladka. Rok za oddajo zapiskov je 31. januar 2021.

 

Anja Mušič in Vanesa Zlodej iz ekipe ITS UMETNOST (3. letnik)

Klasična Beletrina, 1. letnik

Klasična Beletrina, 1. letnik

»Klasično je v literaturi tisto, kar je prvovrstno, najvišje, vrhunsko.«

Klasična Beletrina nam prinaša vrhunce svetovne književnosti. Vsako leto bo izšlo pet svetovnih klasikov, romanov in zbirk novel, večinoma v novih prevodih. Gre za živa in obenem temeljna literarna dela, ki so skozi stoletja imela velik vpliv. To so knjige za vse, knjige za vse čase.

Komplet vsebuje:
Guliverjeva potovanja (avtor: Jonathan Swift, prevod: Andrej E. Skubic)
Novele (avtor: Anton Pavlovič Čehov, prevod: Borut Kraševec)
Cesar Portugalije (avtor: Selma Lagerlof, prevod: Mita Gustinčič Pahor)
Ozka vrata (avtor: Andre Gide, prevod: Božo Vodušek)
Izpovedi bleferja Felixa Keulla (avtor: Thomas Mann, prevod: Mojca Kranjc)

Prijetno branje vam želim!

Alenka Ajd Bratkovič

Španci potovali v Južno Ameriko

Španci potovali v Južno Ameriko

Dijakinje in dijaki, ki se na naši šoli učimo španski jezik, smo se tri večere družili na potopisnih večerih z Rokom in s Katarino, svetovnima popotnikoma in avtorjema bloga Lahkih nog naokrog.

Žal nismo devet mesecev potovali z njima po južnoameriški celini in se preizkusili v znanju španščine, ampak smo jima prisluhnili na Zoomu.

Dijakom višjih letnikov sta predstavila Bolivijo, Ekvador, Peru in Venezuelo. Dijaki prvega letnika pa smo z njima potovali v Argentino – v patagonske hribe, pod ledenike, na obisk k pingvinom, orkam in gvanakom. Potovali smo tudi po argentinski obali, do Buenos Airesa, kjer se je potovanje končalo.

Rok in Katarina sta nam predstavila raznoliko naravo z veliko jezeri, razgibanimi gorami in z orjaškimi ledeniki. Pokazala sta nam tudi zanimive živalske in rastlinske vrste. S to predstavitvijo sta nam zagotovo približala ta drugačen svet.

Špela Dokič, 1. b

Fotografija: Rok in Katarina Hočevar

Orodna vrstica za dostopnost